A bevezető videóban és ebben a leírásban találsz néhány fontos információt, kérlek olvasd el, hallgasd meg figyelmesen, hogy a lehető legtöbbet ki tudd hozni az anyagból:
Ezek a technikák kiegészítőként használandóak. Bármilyen egészségügyi problémád van, fontos a holisztikus megközelítés, így elsősorban az, hogy a megfelelő szakemberekkel konzultálj és ezeket a technikákat mellette, kiegészítésként gyakorold.
A célunk, hogy a fizikai gyógyulás eredményei hosszútávon megmaradjanak, esetleg felgyorsítsuk azt.
És végül: kérlek, ezeket az anyagokat bizalmasan kezeld, mert rengeteg időm, energiám van mind az elsajátításukban, mind a kurzus elkészítésében. Nagy szeretettel készítettem nektek, kérlek, tisztelj meg azzal, hogy ha úgy gondolod, valakinek hasznos lehet, elirányítod hozzám. Ezt azért is kérem, mert érzékeny területeken bolyongunk a folyamat során, és több kárt tud okozni, mint fejlődést, ha valaki csak úgy magától, segítség nélkül kezd neki, mintha vezetetten, támogatással végezné. Köszönöm!
Szeretnéd csökkenteni a napi stresszt? Szeretnél jobb emésztést és kevesebb fájdalmat? Akkor ezt a kurzust pont neked állítottam össze.
Hogyan tud hozzájárulni az egészségedhez a szomatikus megközelítés?
Mára már rengeteg kutatást találhatsz arról, hogy a táplálkozás, a sport és a stresszkezelés milyen nagy befolyással van az emésztésünkre és azon keresztül a lelkivilágunkra. Az agy és a bél közvetlen kapcsolatban áll egymással, az itt található receptor-rendszert bél-agynak is nevezik.
Ez a kapcsolat főleg a vagus-idegnek köszönhető, ami a szervezetünk elsődleges stresszkezelő idegkötege. Ez az idegköteg az agyból kiindulva behálózza az egész testünket, így nemcsak onnan viszi az információt a test különböző pontjaiba, hanem visszafele is áramoltat információt.
Tegyünk tisztába pár fogalmat először:
Mit tudunk a stresszről? Pl. azt, hogy minél kevesebb van az életedben, annál jobb, igaz? Ez a negatív stresszre igaz ugyan, de létezik pozitív stressz is, ami inkább egyfajta izgatottságot, készenléti állapotot jelez, amiben össze tudjuk szedni az erőinket és a legjobb tudásunk szerint tudunk cselekedni – egy rövid ideig. Utána visszanyugszunk a nyugalmi idegrendszeri állapotunkba – amit egyébként pihenj, eméssz állapotnak is hívunk.
De nekünk most fontosabb lesz az a romboló stressz, ami a legtöbb egészségügyi problémánkat okozhatja. A negatív stressz hatására úgy érezzük, hogy tehetetlenek vagyunk egy bizonyos szituációval vagy emberrel kapcsolatban, és ez a tehetetlenség frusztrációval, elfojtott dühvel, félelmekkel és megannyi más, kellemetlen érzéssel jár. Ezt a stressztípust szeretnénk eliminálni vagy a lehető legjobban lecsökkenteni, ha stresszkezelésről beszélünk.
A negatív stressz fő érzelme a félelem lesz.
Hogy megértsd a stressz és az emésztési problémák kapcsolatát, onnan kell indulnunk, hogy Egócskának (tehát neked, mint élőlénynek) két fő törekvése van: életben tartani ezt a testet, és megtartani a megszerzett, már birtokolt javaidat. Itt jön képbe a félelem, mint védelmi funkciót betöltő alapérzelem: ha félsz, akkor vigyázni fogsz magadra és a javaidra (testedre, családodra, gyerekedre, tárgyaidra, stb)
Az elméd azt gondolja, hogy kizárólag ez a két gyökérérzelem fogja segíteni őt az életben való boldogulásában:
* az életünk elvesztésétől való félelem (halálfélelem) és
* a megszerzett javaink elvesztésétől való félelem.
Valljuk be, ez azért elég korlátolt gondolkodásmódra vall, nem? Egócska sokszor teljesen fölöslegesen fél és túlizgulja, túlagyalja az életet.
Ezen kívül egy fontos alapelvet kell még megértened ahhoz, hogy a teljes képet láthasd: ami nem más, minthogy minden egyes érzelem járni fog valamilyen testérzettel. Egy konkrét testi tapasztalással.
Gondolj csak bele, amikor legutóbb féltél valamitől vagy valakitől, mit éreztél a testedben?
…
A félelem általában a gyomrunk tájékán, a felsőtestünk középső részén jelenik meg.
Szoktuk is mondani, hogy görcsbe rándult a gyomrom, vagy egy falat se megy le a torkomon…
Erős félelem, vagy pánik hatására akár émelygést, hányingert érezhetünk vagy még hasmenésünk is lehet, vagy épp ellenkezőleg, beragad minden, székrekedést okozva.
Így, ha a stressz miatt, például egy félelmetes helyzetben találjuk magunkat, a gyomortájék, és a bélrendszer izmai azonnal megfeszülnek, és riasztást kap az agy is. Ha ez a félelem többször megjelenik és tartós, (mondjuk egy nem biztonságos környezet (háború, vírusok, bántalmazó otthoni légkör) miatt és tehetetlenné válunk vele szemben, akkor egy állandósult befeszülésbe ragadnak az izmaink. Ez egyenes út lesz az emésztési problémákhoz, ugyanis az izmok feszessége miatt lelassul a perisztaltika, csökken a felszívódási képessége a beleknek, lassul az emésztés és ez még rengeteg más problémát von maga után.
És amint mondtam, a beleket is behálózó vagus vagy bolygóideg küldi fölfelé az információt az agyba is, rengeteg bántó vagy félelmet okozó gondolatot előidézve. Ami megint csak stresszt okoz… ami befeszülést okoz… ami negatív gondolatokat okoz.. létre is jött az ördögi kör.
Mire jó ez a mini-kurzus?
• Reflux, IBS, szorongás, pánik, agyköd, stresszcsökkentés, alvásproblémák
Miért fontos a gyógyulásodhoz a táplálkozás és a sport mellett ilyen gyakorlatokat is végezned és mire jó ez a kurzus?
A bél-agy kapcsolat miatt és amiatt, hogy a stressz mindig meg fog jelenni a testedben, a szöveteidben. Ha ott beragadások vannak, azok csupán a táplálkozással nem fognak kijönni onnan.
Mire lesz szükséged?
• Egy biztonságos helyre, magadra és napi 10-15 percre.
• Min. 3 hétig érdemes csinálni, tanulni, majd beilleszteni a mindennapjaidba, amikor stresszesebb időszakod van. Ez nem egy pirula, amit beveszel és működni fog egy életre. Úgy kell elképzelni inkább. Mint egy eszköz, ami akkor a leghatékonyabb, ha rendszeresen végzed. Még jó, hogy napi 10 perc alatt megvan ;)
Ebben a videóban egy 10 perces masszázst mutatok be, amit a hasizmaiddal tudsz elvégezni. Nem kell hozzá sok hely, sok idő, csak egy kis figyelem és kitartás. Az a legjobb, ha mindig bekapcsolod ezt a videót és velem együtt végzed, mert úgy sokkal könnyebben végig tudod csinálni a gyakorlatot.
Ez a masszázs kiváló lehet azoknak, akik emésztőrendszeri problémákkal (Sibo, IBS, reflux) küzdenek, akik sokat szoronganak, vagy sok stressz éri őket a mindennapokban. Nagyon jó hatással lehet a depresszióra is, ugyanis mint tudjuk, a beleink állapota kihat a hangulatunkra, a hormonrendszerünkre és a mentális egészségünkre is.
Ha fizikailag vagy érzelmileg kimerültnek érzed magad, gyakran érzel feszülést gyomortájékon, és a tested középső részében, akkor valószínű, hogy a bél-izomzatodba sok stresszenergia van szorulva, így a bél masszírozása nagyon sokat tud javítani a közérzeteden.
Én a holisztikus megközelítésben hiszek, így nem garantálom, hogy kizárólag ettől a gyakorlattól meg fogsz gyógyulni. A gyógyulás érdekében a megfelelő étkezést, a rendszeres testmozgást és a lelki tartalmak feltárását is el kell kezdened. Ez a kis gyakorlat segít kilazítani a befeszüléseket, és segít fellazítani azokat beragadásokat, amik a tested szöveteit nyomorgatják, így elindítva az áramlást fizikai és energetikai szinten is.
Ebben a videóban egy kézzel végzett önmasszázst találsz.
Ez a gyakorlatot kifejezetten a gyomrod környékén lévő szövetek és gyomrod izomzatának a lelazítására ajánlom.
Válaszold meg a következő kérdéseket (ha lehet, naponta csak egyet) és írd össze a válaszaidat egy naplóba:
– Mennyire szoktam ,,emészteni magam” különböző dolgokon, problémákon?
– Mennyit rágódom valami olyanon, amit nem tudok megváltoztatni?
– Mit nem fogad be a gyomrom?
– Mit nem tudok elfogadni, befogadni?
– Mitől vagyok rosszul az életemben?
– Mitől vagy kitől undorodom sokszor?
– Mit nem tudok elengedni? Mitől válok meg nehezen? (gondolat, személy, vágyak)
Légző gyakorlat leírása
Összegyűjtöttem pár rövid gyakorlatot arra az esetre, ha székrekedéssel küzdenél. Napi 10 percet rászánva nagyon sokat segíthet a bél izmainak ellazításában és az emésztés beindításában.
Fontos gyakorlatokat sajátítottál el, amik nemcsak a fizikai, hanem a mentális egészséged megőrzésében is segítségedre lesznek életed végéig. Ha a stresszkezelés céljából csak ezt a pár mozdulatsort elvégzed, sokkal könnyebben fogsz megbirkózni a kihívásokkal egy egyensúlyi állapotot előidézve a testedben és az idegrendszeredben.
Természetesen nem azt mondom, hogy egy csapásra megoldódik mindenféle fizikai elmozdulásod. Pláne akkor nem, ha régről a testedben ragadt traumák fizikai lenyomatait hordozod a testedben. Ezért, ha úgy érzed nem sikerül egyedül csökkentened a tüneteid, bátorítalak, hogy vedd igénybe olyan szakember jelenlétét, akiben megbízol és aki a szomatikus hozzáállással tudja segíteni a gyógyulásod. Ha szimpatikus az, ahogyan én dolgozom, várlak szeretettel a testorientált egyéni üléseken, amik gyorsítósávra terelhetik a gyógyulásod.
Bármikor visszatérhetsz a gyakorlatokhoz, nagyon biztatlak, hogy igyekezz minél többet beépíteni a mindennapjaidba, új szokásokat kialakítva.
Ha elakadnál, kérlek írj nekem és segítek.
Bónusz-tippek:
BÖJT
Érdemes lehet beiktatni az életedbe a böjtölést. Az időszakos böjtölés rengeteg dologra jó lehet, de fontos, hogy fokozatosan menj bele, illetve legelső lépésként konzultálj az orvosoddal. Ma már hála istennek az orvosok között is nagyon sokan kezdenek nyitottak lenni a gyógyszer nélküli vagy természetes gyógymódokra, így egy próbát és egy kis egyeztetést mindenképp megér.
Például nem szabad azonnal 5 napos léböjttel kezdeni, mert az túl nagy stresszt okoz a szervezetnek. A 16-8as és a még rövidebb időablakos böjttel pedig nőként bánj csínján, mert a hormonrendszered érzékeny műszer és a kutatások szerint az ilyen rövid időablakok inkább ártanak a női szervezetnek, mintsem segítenék.
Források, ahonnan érdemes tájékozódni a megfelelő böjtről:
ÉRZELMI ÖNMUNKA ÉS IDEGRENDSZER SZABÁLYOZÁS
A test és lélek nem szétválasztható. A régiek ezt nagyon is jól tudták és reményeim szerint az újabb kutatások is errefelé fognak elmozdulni. Emiatt érdemes tisztában lenned azzal, hogy ezek a gyakorlatok fel fognak hozni régi érzelmeket, sebeket és sérelmeket… Pont ezt próbáljuk előidézni, amikor gyógyulni szeretnénk valamilyen állapotból.
Ne ijedj meg tehát, ha hirtelen emlékek, rég elfeledett érzések bukkannak fel. Ez egy príma lehetőség lesz arra, hogy foglalkozz mindazzal, ami elbújt benned és régóta hívja a figyelmed. Jelen esetben akár betegség formájában.
Nagyon fontos lesz megtanulni gyengéden összekapcsolódni ezekkel az érzésekkel és megtartani magadat, amíg le nem futják a köreiket. Nade hogyan, ha még sosem hallottál erről?
Nem hagylak információ és segítség nélkül, ugyanis egy bevezető és egy nagy kurzus több hónapos, nagy kurzus formájában dolgoztam ki neked ezeket az alapvető képességeket az érzelmi önmegtartáshoz.
Itt tudsz tájékozódni az Ér(k)ezz vissza testedbe kurzusomról, ami bevezet a sejtszintű gyógyulás világába szomatikus és neuropszichológiai ismeretekkel:
https://haptolife.hu/kurzusok/#er(k)ezz
Ha pedig mélyebben érdekel az idegrendszerszabályozás és feketeövre vágysz érzelemkezelésben, akkor a Szükségletek nagy kurzust ajánlom figyelmedbe:
https://haptolife.hu/nagy-kurzus/#szuksegletek
Szeretettel várlak bármelyik online kurzuson vagy egy egyéni, személyes folyamaton.
EGÉSZSÉGEDRE! :)
csak korlátlanul őszinte kommunikáció. Azokon a területeken dolgozik, ahová a kognitív, elmére ható terápiák nemigen jutnak le.”
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.