
Az senkinek sem kérdés, hogy a fizikai testünk életben tartásához megfelelő mennyiségű és minőségű táplálékot kell bevinnünk nap mint nap. De mi a helyzet a lelkünkkel? Neki vajon mire lehet szüksége ahhoz, hogy kiegyensúlyozottnak és elégedettnek, akár konstans boldognak érezzük magunkat? Mindjárt utánajárunk….
A haptonómiában létezik egy fogalom: az elég jó anya. Magzat- és kisgyermekkorunkban különböző szükségleteink és igényeink kielégítése a legközelibb gondviselőink kezében van. Ez a feladat a legtöbbször az anyára hárul, főleg életünk kb. első 3 évében. Ha bármilyen okból (távollét, halál, érzelmi eltávolodás, lelki sérülések, betegség) az anya nem tud teljes mértékben ráhangolódni a babájára, fontos szükségleteink szenvedhetnek csorbát, ami később egész életünkre hatással lesz.
Lehet olyan, hogy az anya fél, hogy nem jól értelmezi a baba jeleit, vagy elképzelhető az is, hogy nem érzi magát biztonságban a kapcsolatában vagy a környezetében, így ez a fajta érzelmi távollét jelentősen tudja befolyásolni a baba fejlődését és későbbi mentális – akár fizikai hogylétét is.
Anya hiába van ott fizikailag, ilyenkor a kapcsolat sérül, rosszabb esetben pedig ki sem alakul az egészséges kapcsolódás.
Ez természetesen nem azt jelenti, hogy haragudni kell arra a szülőre, aki esetleg tudatlanság, a szerencsétlen körülményei miatt vagy önhibáján kívül nem tudott megfelelni ezeknek a ,,lelki követelményeknek”. Egyszerűen csak érdemes megfigyelni, esetleg egy képzett terapeuta segítségével visszakövetni, hogy mi és mikor sérülhetett. Ez az első lépés, ami segíthet eljutni a problémáink gyökeréhez, és alkalmazásával elkezdhető az évekkel ezelőtt keletkezett hiány betöltése.
A legfőbb törekvésünk tehát egy haptós folyamat alatt, hogy megtaláljuk azt az ideális állapotot, amiben gyógyulni, fejlődni, lubickolni tudsz. Sőt. Nem csak elég jó anyát keresünk, hanem elég jó érintést, elég jó biztonságot, elég jó távolságot és közelséget, elég jó táplálékot. Ez mindenkinél különbözni fog: van, aki többet kapott, van, aki kevesebbet, és van, aki rengeteget kapott, az mégsem volt elég vagy megfelelő neki.
Gyakorlatilag bármilyen probléma esetén lehet gyanakodni a szükségleteid betöltése körüli hiányokra. Különösen igaz ez, ha szorongsz, netán pánikrohamaid vannak, ha úgy érzed erőtlen vagy és nem sikerülhet az, amit szeretnél megvalósítani, de anyagi gondok esetén is nyugodtan keresgélhetünk itt. És hát a vágyak.. Fogalmad sincs, mire vágysz? Lehet, hogy annyira sokszor nem azt, nem úgy és nem olyan formában kaptad, amit szerettél volna, hogy a csalódás okozta fájdalom miatt már bezártad a szívedet és inkább azelőtt lecsapod a biztosítékot, mielőtt feljöhetne bármilyen vágyódás…
Aki sok visszautasítással találkozott élete első éveiben, később nagyon nehezen vagy szinte nem is tud majd beteljesült, boldog életet élni
Attól, hogy tudod, mi okozza a zártságodat vagy az anyagi problémáidat, sajnos még nem fog megoldódni a helyzet. Biztosan hallottad már azt a mondást, hogy: ,,Kapcsolatban sérülünk, ezért kapcsolatban tudunk gyógyulni is”
Ez a korai hiányokra fokozottan igaz: babakorodban nem tudtad elmondani, hogy épp mi a bajod, egyszerűen csak érezted a kis testeddel a fájdalmat, a kétségbeesést vagy a félelmet, ami szépen be is ivódott a sejtjeidbe, a szöveteidbe, az idegrendszeredbe. Így egy ellenkező pólusú tapasztalattal kell korrigálni és rátanítani a testedet arra, hogy milyen biztonságban, melegségben, megtartottságban lenni. Ezt kimeditálni nem fogod tudni magadból. Bemantrázni sem, bár akár rá is lehet szánni pár hónapot (évet), hogy aztán élesben kiderüljön, hogy a régi automatizmusok sokkal erősebbek, mint a tudatos elméd.
Van egy tippem, ha még bizonytalan vagy, hogy belekezdenél-e egy egyéni folyamatba: nézd meg, hogy az életedben eddig miből van már most is elég? Van-e elég baráti kapcsolatod? Van-e elég időd? Van-e elég energiád, erőd? Van-e elég szeretet az életedben?
Ha van, akkor csak próbáld meg megérezni, hogy a testedben hol és milyen érzet jön, mikor arra gondolsz, hogy van elég ezekből.
Fürdőzz benne valamennyit naponta és figyeld, hogyan változik a hangulatod.
Ha viszont nincs, és szeretnél ezen változtatni, szívesen segítek!
Várlak szeretettel egy egyéni folyamatra:
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.